Kas yra rekuperatorius?
Technologijos mūsų gyvenime ir buityje dažnai atsiranda lyg iš niekur. Net nepastebime kaip pradedame naudotis daiktais ar įranga apie kurią anksčiau net negalėjome pagalvoti, tačiau patogumas ir privalumai, kuriuos mums suteikia neribotos šiuolaikinių technologijų galimybės pakeičia mūsų gyvenimo įpročius bei nepastebimai greitai pripratina mus prie jų teikiamos naudos.
Viena iš tokių sistemų tapo ir rekuperatoriai. Jeigu dar prieš gerus penkiolika metų įrenginėdami būstą apie rekuperacinę sistemą galbūt nebūtumėt pagalvoję, tai šiandien tai yra tarsi neatsiejama gyvenamųjų patalpų dalis. Kaip suvokiame, kad patalpos turi būti gerai apšviestos ir šildomos, taip dabar tolygiai suprantame, kad kokybiška vėdinimo sistema yra gyvybiškai svarbi mūsų sveikatai ir savijautai. Tačiau kas yra rekuperatorius? Kaip jis veikia ir kaip iš tikrųjų prisideda prie patalpų mikroklimato gerinimo? Deja, į šiuos klausimus kol kas gali atsakyti dar ne kiekvienas.
Rekuperacija – šiuolaikiška patalpų vėdinimo sistema.
Visų pirma rekuperatorių reiktų suvokti ne kaip atskirą įrenginį, o kaip vientisą sistemą. Priklausomai nuo rekuperatoriaus tipo ir vėdinamų patalpų ploto, rekuperatorius oro srautus dažniausiai skirsto per ventiliacines angas. Rekuperacinės sistemos tikslas yra sukurti vidaus patalpų oro apykaitą paduodant šviežią orą ir kartu pašalinant blogą neprarandant vidaus oro temperatūros. Neretai žmonės painioja sąvokas ir vėdinimą sumaišo su vėsinimu. Tai yra du skirtingi dalykai, kadangi viskas, kas pučia orą patalpų viduje (vėjeliai, ventiliatoriai, kondicionieriai ir t.t.) tik vėsina patalpas, tačiau jų nevėdina. Patalpų vėdinimas atsiranda vykstant oro apykaitai iš lauko į vidų. Šią ir kitas funkcijas būtent ir siūlo rinkoje esančios rekuperacinės sistemos.
Kaip tai veikia?
Rekuperacija – pakartotiniam vartojamui grąžinama energijos dalis. Rekuperacijos atžvilgiu, ta dalis yra šiluma. Rekuperacijos metu šilumos atskyrimas ir perdavimas kitam nešiotojui (šiuo atveju iš lauko įeinančiam oro srautui) vyksta iš karto. Visą šį procesą atlikti padeda rekuperatoriuose sumontuotas šilumokaitis.
Dauguma rekuperatorius žino ir atpažįsta kaip dėžes su keturiomis angomis. Vis tik daugiau nusimanantys apie šią sistemą supranta, kad rekuperatoriai yra sudaryti iš daug tarpusavyje besijungiančių detalių. Pagrindinės yra šios:
- Ventiliatoriai;
- Šilumokaitis;
- Oro filtrai;
- Korpusas;
Tam tikra prasme rekuperacija yra temperatūrų mainai tarp oro srautų, kuomet išeinantis oras perduoda sukauptą temperatūrą įeinančiam oro srautui, o šis savo ruožtu atiduoda žemesnę temperatūrą išeinančiam orui. Šį darbą atlieka ne visas rekuperatorius, o tik jo dalis – šilumokaitis. Rekuperatoriaus viduje esančių šilumokaičių darbas yra suderinamas su ventiliatoriais pagal tai, kokius oro srautų kiekius rekuperatorius yra pajėgus šalinti bei tiekti. Kuo rekuperatoriaus ventiliatorius yra didesnis ir galingesnis, tuo didesnio diametro ir pralaidumo šilumokaitis yra montuojamas. Iš tiesų nuo ventiliatorių darbas lemia labai daug. Nuo jų kokybės ir galingumo priklauso šalinamo/tiekiamo oro srautų kiekiai, triukšmo lygis, ekonomiškumas, ilgaamžiškumas, patikimumas bei dažniausiai ir pačio rekuperatoriaus kokybė. Jei sumontuoti ventiliatoriai yra geri, tikėtina, kad ir kitos įrenginio dalys bus aukštos kokybės. Rekuperatoriams įprastai yra būdingi du vidiniai ventiliatoriai, kurių vienas įtraukia lauko orą ir neša jį toliau į patalpas, o kitas tuo pačiu metu ištraukia vidaus patalpų orą ir šalina jį lauk.
Rekuperatorių privalumai
Rinkoje vyrauja bene pagrindinė nuomonė, kad rekuperatoriai tik keičia patalpų orą išlaikant temperatūrą, tačiau įeinantis lauko oras yra papildomai filtruojamas nuo teršalų, kas taipogi yra laikoma viena iš svarbiausių rekuperatoriaus funkcijų. Lauke, ypač miesto ribose lauko oro dalelėse yra gausu kenksmingų medžiagų, kurios be filtrų nesunkiai patektų į patalpas ir visa rekuperacinė sistema netektų jokios vertės. Priklausomai nuo rekuperatoriaus, oro filtrai gali būti keičiami arba valomi. Dažniausiai jie yra montuojami lengviau pasiekiamose vietose ir yra skirstomi į kategorijas atsižvelgiant į tai, kaip kokybiškai gali valyti orą. Brangesni ir aukštesnės klasės filtrai dažniausiai yra nevalomi, o keičiami, todėl tai reiktų turėti galvoje vertinant rekuperacinės sistemos priežiūros kaštus.
Rekuperatoriai ne tik filtruoja ir subalansuoja patalpose esantį orą, bet ir sureguliuoja drėgmės lygį, kuris yra būtinas gyventojams ir namie esantiems gyvūnams bei augalams. Tinkamas drėgmės lygio palaikymas užtikrina, kad namuose nesiveis pelėsis ar grybelis, todėl aplinka, kurioje praleidžiame daugiausiai savo paros laiko, bus sveika. Vidaus patalpų drėgmė yra vienas iš svarbiausių rodiklių mūsų savijautai, tad rekuperatorius leis jausti komfortą neįdedant jokių pastangų.
Išbandykite ir įsitikinkite patys
Šiandien aukšto energetinio efektyvumo pastatai yra neatsiejami nuo rekuperatorių, kurie yra ypač vertinami dėl savo savybės efektyviai valyti patalpų orą. Pažangi įranga ir ortakių sistemos leidžia patalpose turėti sveiką ir gerai subalansuotą mikroklimatą. Per kvėpavimo takus į mūsų organizmą nesunkiai patenka bakterijos, o tai gali lemti suprastėjusią mūsų gyvenimo kokybę, todėl rekuperatoriai ne tik padės jaustis žvaliai kiekvieną dieną, bet ir apsaugos nuo ligų, pelėsio, grybelio, ore esančių bakterijų ir kitų nepageidaujamų organizmų. Negana to, tiksliai suprojektuota rekuperacinė sistema ne tik pagerins bendrą patalpų mikroklimatą, bet ir padės vėdinti mažiau naudojamas ir vėdinamas patalpas, taigi pamirškite konkrečioms patalpoms būdingus kvapus ir namuose vyraujantį kvapų kontrastą. Įsirenkite rekuperacinę sistemą ir išbandykite rekuperatoriaus teikiamus privalumus savo kailiu! Jeigu nežinote kaip pradėti, kviečiame susisiekti su mūsų rekuperacinių sistemų montavimo komanda.