Kaip reikia elgtis kilus gaisrui

Kaip elgtis kilus gaisrui?

Kaip reikia elgtis kilus gaisrui

Nedaugelis be priežasties pagalvojame, ką gi darytume netikėtai ištikus ekstremaliai situacijai? Pagal žmogaus psichologijos dėsnius ir praktiką, tokiose situacijose žmogus yra linkęs elgtis impulsyviai – adrenalino prisotintas organizmas nebepajėgia racionaliai vertinti situacijos bei grėsmių, tad veikiame instinktyviai. O kur dar atsiradęs panikos jausmas… Visos šios aplinkybės sukritusios į vieną burbulą iššaukia mūsų iki galo nepamatuotų veiksmų klaidas. Deja, bet tokios klaidos kainuoja brangiai, o kartais net ir tragiškai, ypatingai kalbant apie gaisro atvejus.

Iš tiesų nelaimės dažniausiai mus užklumpa tada, kai to mažiausiai tikimės, todėl atsitikus bėdai nebeturime laiko galvoti. Gaisras, nesvarbu, kur jis įvyktų, dažniausiai nepraeina be pasekmių. Patalpa pilnai įsiliepsnoti gali vos per 10 minučių, todėl tam tikros žinios ir kritinių situacijų valdymo įgūdžiai gali tapti skirtumu tarp didelių ir menkų nuostolių ar net gyvybių išsaugojimo, tad apžvelkime kaip elgtis kilus gaisrui rekomenduoja civilinės saugos specialistai.

Kaip elgtis išgirdus apie gaisrą?

Jeigu būnant namuose išgirdote pranešimą apie jūsų pastate vykstantį gaisrą, nepanikuokite. Svarbiausia elgtis racionaliai, pradžiai galvoti apie aplinkinius ir tik po to apie daiktus. Geriausia iš anksto susidaryti šeimos evakuacinį planą, pakalbėti apie tai, kas kokius daiktus ims. Vis tik jeigu išankstinio susitarimo nėra, tuomet įsidėmėkite keletą veiksmų, kuriuos būtina atlikti esant būtinybei palikti namus:

  • išjunkite namuose elektrą;
  • užsukite dujų, vandens sklendes;
  • uždarykite langus ir duris;
  • įsitikinkite, kad matote visus šeimos narius;
  • jeigu situacija leidžia, su savimi pasiimkite tik būtiniausius daiktus.

Jeigu gaisras kilo šalia jūsų gyvenamųjų patalpų, tikėtina, jog į jūsų patalpas pradės skverbtis tiršti ir nuodingi dūmai. Čia galioja lėktuvuose taikoma taisyklė, kad iš pradžių turite pasirūpinti savimi, tik po to kitais. Taigi užsiriškite burną ir nosį drėgnu audiniu ir padėkite tai padaryti namuose esantiems šeimos nariams. Atminkite, kad padėti kitiems negalėsite, jeigu iš pradžių nepadėsite sau.

Stebėkite situaciją

Tyrimai parodė, jog žmogus priima tikslesnius sprendimus, kuomet orientuojasi kokioje aplinkoje jis yra. Tai reiškia, kad sprendimai, kurie tinka vienoje aplinkoje gali visiškai netikti kitoje. Pavyzdžiui, jeigu dega jūsų butas, neskubėkite gelbėti savo turto. Praneškite Bendrajam pagalbos centrui, išeikite iš buto, uždarykite duris, jų nerakinkite ir pasitikite atvykstančius ugniagesius. Jeigu patalpoje daug dūmų, pvz. gretimos kambarys užsiliepsnojo nakties metu, svarbu žinoti, kad reikia užsidengti burną ir nosį drėgnu audiniu, šliaužti kuo žemiau ir nesiveržti per atvirą liepsną. Jei išėjimas į laiptinę yra užblokuotas, išeikite į balkoną arba atidarykite patalpos langus, kad atvykę ugniagesiai galėtų jus matyti.

Jeigu supratote, kad dega kaimynystėje esanantis butas nedelsiant praneškite priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai. Jei evakuacija nebeįmanoma, likite savo bute ir drėgnais rankšluosčiais uždenkite durų tarpus bei ventiliacijos angas. Atvejais, kai pabėgti nuo liepsnos nepavyksta ir užsidega drabužiai, reikia griūti ant žemės ir užsidengus rankomis veidą voliotis, kad ugnis užgestų. Jei dega kitas žmogus, pargriovę jį gesinkite ugnį pradėdami nuo galvos.

Viešose vietose orientuokitės pagal evakuacijos planus, kurie yra žymimi žaliai. Daugumoje pastatų ir prekybos centrų yra bent keletas išėjimų, todėl apsidairykite ir įsidėmėkite, pro kur būtų galima išeiti gresiant pavojui.

Neretai galima sulaukti ir netipinių gaisrų, tokių kaip elektros prietaisų užsiliepsnojimo ar gaisro automobilyje. Pirmuoju atveju ant degančio televizoriaus ar kito elektros prietaiso užmeskite audeklą ir išjukite jį iš elektros lizdo. Gesinkite ugnį gesintuvu arba vandeniu. Užsidegus automobiliui išjunkite variklį ir šiek tiek pradarę automobilio variklio dangtį gesinkite gaisrą gesintuvu.

Gaisrinės saugos mokymai

Kaip bebūtų, svarbu yra ne tik žinoti veiksmus ir tam tikras taisykles kaip elgtis kilus gaisrui. Universalus meistras vykdo profesionalius priešgaisrinės saugos mokymus, todėl jeigu jaučiate, kad esate ne visiškai pasirengę galimoms ekstremalioms situacijoms kreipkitės į mūsų specialistus ir išklausykite profesionalų atliekamus mokymus. Jų metu ne tik įgausite teorinių žinių, bet ir išmoksite kaip elgtis su saugos priemonėmis, pamatysite kaip reikia suteikti pirmąją pagalbą bei sužinosite daug dalykų apie kuriuos nė nenutuokėte anksčiau. Skambinkite mums ir būkite pasirengę bet kokioms situacijoms!