Ką reikia žinoti norint pigiau pasistatyti namą?

Vis daugiau jaunų šeimų jaučia, jog nori savo nuosavo sklypo lopinėlio, grynesnio oro savo vaikams, terasos pasikviesti draugams, pasikepti mėsos ant grilio ar tiesiog daugiau erdvės gyventi, tad nusprendžia statytis nuosavus namus. Tačiau daugeliui labai neramu, kaip tai padaryti, nes gyvenime nėra susidūrę su statybomis ir neretai net nežino nuo ko pradėti, o turimos lėšos neleidžia eksperimentuoti ar samdyis brangių statybų bendrovių, tad mes esame pasirengę Jums kuo labiau padėti, siekiant geriausio rezultato investuojant mažiau pinigų.

ka-reikia-zinoti-norint-pigiau-pasistatyti-nama

Vieta, vieta ir dar kartą vieta!

Sklypo išsirinkimas yra viena svarbiausių namo statybos dalių. Atrodo, koks skirtumas, kur ir koks tas sklypas, tačiau neapsigaukite. Sklypo forma, privažiavimas, orientacija, reljefas, geologija, plotas ir želdiniai turi didžiulę įtaką namo architektūrai ir statybų kainai.

FORMA. Jei sklypas labia siauras, tuomet namo architektūra tampa labai apribota. Tokiu atveju namo išplanavimas dažiausiai tampa pailgas, kad paprastai reikalauja ilgų koridorių, kurie užima daug ploto suvalgo nemažą dalį namo statybos kainos. Jei namas laba platus, bet trumpas, tuomet kiemo parinkimo vieta tampa labai komplikuota ir ne tokia privati.

PRIVAŽIAVIMAS. Jei sklypas neturi tinkamo privažiavimo, tuomet paprastai savivaldybė reikalauja, jog būtų suprojektuojamas ir įrengiamas tinkamas privažiavimas ir sklypo savininkas privalo tai padaryti savo lėšomis, kas atrodo neturi nieko bendro su namo statybomis, tačiau reikalauja didelių investicijų.

ORIENTACIJA. Kai rekates sklypą turėkite omenyje, kaip norėsite orientuoti patalpas. Rekomenduojamos pasaulio kryptys gyvenamosiom patalpom yra pietūs, rytai ir vakarai, pagalbinėms patalpoms – šiaurė. Pasaulio kryptis gyvenamosioms patalpoms yra svarbi ne tik dėl apšvietos, bet ir dėl šilumos nuostolių (lagai orientuoti į šiaurę ne tik mažia apšviečia patalpas bet ir negauna saulės šilumos, tad reiklauja daugiau dirbtinio šildymo).

RELJEFAS. Sklypas, kuris turi labai išraiškingą reljefą, gali būti puikus iššukis architekto fantazijai ir turėti nuostabių sprendinių, tačiau visi šie sprendiniai kainuoja papildomai. Papildomos išlaidos susidaro ne tik dėl žemės darbų kainos, bet ir dėl reikalingų atraminių sienučių ar pamatų.

GEOLOGIJA. Labai svarbu ne tik kaip sklypas atrodo į jį atvažiavus, bet ir kas slepiasi giliau. Prasta žemė gali reiklauti drenžų įrengimo, brangių gilių pamatų, gilaus gręžinio, gali net tekti papildomai vežtis žvyro ar juodžemio. Todėl prieš perkant sklypą rekomenduojame pasidaryti geologinius tyrimus, nes tai gali padėti sutaupyti net pusę statybos kainos.

PLOTAS. Labai didelis sklypas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip puiki mintis, tačiau reikia nepamiršti, jog reikės šį plotą sutvarkyti ir juo rūpintis. Į statybos kainą butinai įtraukite sklypo išlyginimo, apželdinimo, takų/aikštelių įrengimo kainą. Kita vertus permažas sklypas, nors ir nereiklaus didelių investicijų, gali atsisukti prieš jus. Nes jei dabar ir nestovi aplinkui daugiau namu, tačiau ateityje tai gali greitai pasikeisti ir mažame sklype galima prarasti taip trokštamą nuosavo namo privatumą. Nespesite net mirktelėti, o jau pro savo langą regėsite ne gražią pievą ar soda, o kito kaimyno miegamąjį.

ŽELDINIAI. Gražus su daug medžių sklypas gali atrodyti kaip nuosava oazė, tačiau tai gali būti katė maše, nes kai kurie medžiai ir krūmai yra saugomi valstybės ir gali ne tik sudaryti atpalaiduojančią aplinką kieme, bet ir užvaldyti visą sklypą.
kiek-kainuoja-namo-statyba

Laikas – pinigai

Jei jau turite sklypą, nuspręskite, koks bus Jūsų biudžetas ir kaip stipriai jis yra lankstus. Pagal susidarytą biudžetą tuomet galite spręsti, kokiu patalpų norite, kokio dydžio ir t.t. Planuodami biudžetą butinai „jegu ką“ pinigų, nes statybose niekada nepavyksta laikytis užsibrėžto biudžeto, nes medžiagų ir darbų kaina visuomet kinta. Susidarykite darbų planą, kas po ko turi būti daroma/statoma, kad nuolatos vyktų darbai. Taupant laiką dauguma darbų gali vykti paralelei su kitais darbais.

Nieko nėra amžiniau už laikiną

Daugelis statydmi namus bando sutaupyti galvodami, kad tam tikrus dalykus galės įsirengti vėliau ir priima laikinus sprendimus. Tačiau laikui bėgant tie laikini sprendimai tarsi įleidžia šaknis ir tampa ne tokiais laikinais. Tokiu atveju niekaip neprisiruošiate įsirengti nuolatinio norimo sprendimo ir liekate su nebagtu namo projektu. Optimaliausia yra susidarant biudžetą realiai įvertinti savo galimybes, ar tamtikrus sprendimus galite įgyvendinti čia ir dabar.

Atsikratykite nereikalingo papildomo svorio

ŽIDINYS. Apie židinį galvoja dauguma busimų namų savinikų, tačiau retai susimąsto, ar jiems jo tikrai reikia. Paprastai žmonės židinį kurena vos keletą kartų per metus, jei ne rečiau, nors židinio įrengimo kaina yra tikrai ne maža (kamino mūrijimas, židinio kapsulė, apdaila).

BALKONAI. Žmonės, kurie prieš statydamiesi namą ir gyvenę butuose, yra pripratę prie balkonų, tačiau tai viena nereikalingausių vienbučio gyvenamojo namo dalių. Balkonai yra pakankamai brangi namo dalis (nes paprastai yra kabanti konstrukcija, kuri turi būti monolitinė), kuri sudaro papildomus šalčio tiltus ir reikalauja didesniu šildymo išlaidų. Daug funkcionaliau yra terasos įsirengimas, terasos ir balkono paskirtis yra ta pati, tačiau įrengimo ir išlaikymo sąnaudos yra gerokai racionalesnės.

PIRTIS. Beveik visi lietuviai mėgsta gerai iškurentą medžiu kvepiančią pirtį. Tačiau pirtis nuosavuose namuose paprastai būna kurenama taip pat dažnai kaip židinys – labai retai. Tad racionaliausi yra trys išeities būdai: 1) iš viso atsisakyti pirties, 2) numatyti sklype kampelį, kuriame galėsite pasisatatyti papildomą pastatėlš, kruieme bus pirtis (taip sutaupysite momentines pirties įrengimo išlaidas ir atskirsite pirties – vakarėlių zoną nuo gyvenamojo namo), 3) įsirenkite elektrinę pirtį prie vonios, jei planuojate naudoti tik šeimos reikmėms, o ne vakarėliams, tokiu būdu sutaupysite nemažai įrengimo išlaidų.

RŪSYS. Rūsio patalpų įrengimas yra vienos didžiausių namo statymo išlaidų, nes reikalingi žemės darbai, juostiniai pamatai, papildoma šilumos ir drėgmės izoliacija. Tad pagalvokite, dėl kokių priežasčių Jumsgali reikėti rūsio, jei norite ten laikyti daržoves ar uogienes, paskaičiuokite per kiek metų Jums gali atsipirkti rūsio įrengimas.

DARBO KAMBARYS. Realistiškai įvertinkite, kiek laiko namuose praleidžiate dirbdami, jei tai yra minimalus laiko tarpas, tuomet racionaliausia neįsirenginėti darbo kambario, o pasistatyti papildomą darbo stalą svetainėje, valgomajame ar miegamajame.

GARAŽAS. Vienu didžiausiu namo pliusų laikomas garažas (ypač dvivietis), tačiau praktika rodo, jog žmonės beveik visuomet laiko mašinas ne garažuose, o lauke prie įėjimo. Garažas ilgainiui tampa dideliu sandėliu, kuris skirtas laikyti žoliapjovei, dviračiams ir kitiems daiktams, bet ne mašinai. Tad rimtai pagalvokite, ar tikrai Jums reikia 40 kvardratinių metrų ploto (tokio kaip virtuve ir svetainė kartu sudėjus), kuri išnaudosite tik daiktų sandėliavimui. Jei vis tiek labai norite garažo, tuomet optimaliausias variantas yra vienvietis arba pusantinis garažas, kuris užima pie 20 kvadratinių metrų.

Skambinkite telefonu: (8-5) 214 0507 ir mes Jus pakonsultuosime nemokamai!

Palieskite, kad skambintumėte